Facebook / Twitter / RSS / Subscribe / Feedback / Contact

Director

Mr Tan Chin Tiong

Mr Tan Chin Tiong studied at St Joseph’s Institution and University of Singapore, graduating in 1967 with a First in History.  He was awarded the University Book Prize.

Mr Tan has had postings to the Ministry of Finance (Economic Development Division), and the Ministry of Law.  He served with the Singapore Armed Forces (SAF) from 1967 to 1982, retiring as Deputy Chief of General Staff.  He attended the 6th Army Staff Course, Camberley, in the UK in 1972 and the Advanced Management Programme, Stanford-INSEAD in Fountainbleu in 1981.

Mr Tan was Permanent Secretary in the Ministries of Home Affairs (1982 – 1993), Finance (1993 – 1995), Information and the Arts (1995 – 1997) and Foreign Affairs (April 1997 to July 2004).

Mr Tan was awarded The Public Administration Medal (Gold) in 1976, The Public Administration Medal (Gold) (Military) in 1981 and The Meritorious Service Medal in 2005.

Mr Tan was Singapore’s Ambassador to Japan from 15 October 2004 to 27 January 2012.

Mr Tan was appointed as Director, Institute of Southeast Asian Studies (ISEAS) on  1 March 2012, and Ambassador at Large at the Ministry of Foreign Affairs on the same date.